top of page
  • Writer's pictureKarolina Jarmalytė

Kas yra spalva, aliejiniai dažai ir pigmentai?

Šviesa / #spalva yra energijos dalelių (fotonų), kurios keliauja bangomis, rinkinys. Žmogaus akies jutikliai gali aptikti kai kuriuos bangos ilgius , o žmogaus smegenys skirtingus bangos ilgius paverčia skirtingomis spalvomis.


Kai šviesa, kurią sudaro visi aptinkami bangos ilgiai, pasiekia akį, pavyzdžiui, žiūrint į saulę ar lempą, žmogaus smegenys ją išvers kaip baltą arba gelsvai baltą. Todėl spalvos yra žmogaus regėjimo ypatybė, reiškiantį skirtingų bangų ilgių pavertimą skirtingomis spalvomis. Pigmentas - medžiaga, kuri sugeria dalį matomų bangų ilgių (šviesos), o dalį likusią atspindi. Geras pvz. chlorofilas - augaluose esantis pigmentas, būtinas fotosintezei. Chlorofilo pigmentas sugeria daugybę bangų ilgių, bet atspindi bangų ilgius, kuriuos mes interpretuojame kaip žalią spalvą. Štai, kodėl mes matome augalus taip, tarsi jie būtų žali.


Kitaip tariant, pigmentas yra medžiaga, kuri keičia šviesos spalvą selektyviai sugerdama bangos ilgius. O štai aliejiniai tapybos dažai yra pigmentai (sausieji milteliai), sumaišyti su rišikliu, dažniausiai sėmenų aliejumi.


Aliejiniai dažai nedžiūsta; jie tampa kieti. Kai sėmenų aliejus susitinka su deguonimi iš oro, prasideda oksidacijos procesas (deguonies atomų absorbcija) ir polimerizacija (aliejaus molekulės reaguoja į polimerus, kurie yra didžiulės molekulės). Sėkmingai maišant spalvas gaunamas tinkamas atspalvis, ir norimas ryškumas (tamsi ar šviesi).


34 views

Related Posts

See All

Comments


JOIN! GET SPECIAL OFFERS AND MORE TIPS!

Thanks for submitting!

bottom of page