Apšvietimas itin svarbus elementas interjere, o šviesa toks pat svarbus elementas gyvenime kaip oras ar vanduo. Hipokratas rekomendavo statant namus kiek galima tiksliau juos orientuoti į saulę, kad juose gyvensiantys žmonės labiau išnaudotų saulės energiją. Kalbant apie interjerą ir dekoratyvius elementus, tokius kaip paveikslas - teisingai parinktas apšvietimas gali daryti stebuklus.
APŠVIETIMO TIPAI
Taigi, pirmiausia noriu Jus supažindinti su apšvietimo tipais, jų yra trys:
1. Bendras apšvietimas - visos erdvės bendras apšvietimas formuojamas lubiniais ir taškiniais šviestuvais, taip pat natūralia langų šviesa projektuojant erdves.
2. Funkcinis apšvietimas - tikslinis, turintis konkrečią funkciją, palengvinantis darbą ir pagerinantis matymo zoną. Tarkime darbo stalo šviestuvas, erdvės po viršutinėmis virtuvės spintelėmis apšvietimas ar toršeras greta fotelio įjungiamas skaitant knygą.
3. Akcentinis apšvietimas - tai dekoratyvusis apšvietimas naudojamas apšviesti ir paryškinti interjero dekoro detales. Toks apšvietimas naudojamas apšviesti paveikslams, nuotraukoms ar norint suteikti erdvei jaukumo. Tarkime siena lovos galvūgalyje apšviečiama gelsva šilta šviesa, taip suteikiant miegamajam jaukumo.
Dabar kai jau žinote tipus, galime detaliau pakalbėti apie akcentinį apšvietimą skirtą paveikslams apšviesti. Rinkdamiesi apšvietimą, atsižvelkite į paveikslo paviršiaus tekstūrą. Meno kūriniai su tekstūra, pavyzdžiui, aliejiniai ar akriliniai paveikslai, gali būti tiesiogiai apšviesti, tačiau šviestuvai turi būti išdėstyti taip, kad šviesa tolygiai kristų ant paveikslo ir būtų išvengta atspindžių bei šešėlių. Jei jūsų meno kūriniai įrėminti ir su stiklu, reikėtų sušvelninti apšvietimą, pakoreguojant apšvietimo kampą, kad nebūtų nepageidaujamų atspindžių. Taip pat svarbu paminėti, kad ant paveikslų neturėtų kristi tiesioginiai saulės spinduliai, saulė spinduliuoja ultravioletinius ir infraraudonuosius spindulius, kurie ilgainiui gali pakenkti meno kūrinio spalvoms jas išblukindami ir suardydami.
LUBINIS AKCENTINIS APŠVIETIMAS
Prie lubų tvirtinti bėgeliai su akcentiniais šviestuvais stilingas, paprastas ir gana populiarus būdas apšviesti meno kūrinius. Bėginės apšvietimo sistemos nėra naujovė, tačiau daugelis šiuolaikinių sistemų atrodo itin stilingos ir minimalistinės lyginant su praėjusių dešimtmečių sistemomis, jos lengvai tvirtinamos ir esant poreikiui gali būti perkeliamos, priešningai nei įleidžiamos lubinės sistemos. Jeigu ant sienos turite keleto paveikslų grupę, pasitelkus tokį apšvietimą galima ant laikiklio kabinti tiek šviestuvų kiek turite meno kūrinių ir juos nukreipti į atskirus meno kūrinius, taip gražiai apšviečiant kiekvieną meno kūrinį. Toks šviestuvas ar jų grupė, turėtų būti nukreipti 30-40 laipsnių kampu, kad šviesos srautas patektų į meno kūrinio centrą. Jei nukreipsite 45-55 laipsnių kampu, apšvietimas bus per tiesus ir gausite nepageidaujamą atspindį.
Nebūtinai turite įrenginėti apšvietimą kiekvienam paveikslui. Gana dažnas meno mylėtojų ir kolekcionierių sprendimas - balta siena skirta tik meno kūriniams su bendru sienos apšvietimu skleidžiančiu platų šviesos paskirstymą. Tam skirtų apšvietimo sistemų yra pačių įvairiausių - įleidžiamos, tvirtinamos ant sienų, lubų ar grindų. Taip pat specialių profilių ir bėgelių sistemos su prie jų tvirtinamais šviestuvais. Tokia meno kūrinių siena paryškina kambario erdvę, yra labai patogi paveikslų kabinimui ir suteikia lankstumo meno kūrinių perkabimui ar atnaujinimui ateityje.
FUNKCINIAI PAVEIKSLŲ ŠVIESTUVAI
Funkciniai paveikslų šviestuvai dažniausiai montuojami ant sienos, kartais ir ant meno kūrinių rėmų. Jei nutarėte tvirtinti tokį apšvietimą prie rėmo, reiktų rinktis tikrai kokybišką rėmą, galintį atlaikyti papildomą šviestuvo svorį. Jeigu šviestuvą ketinate tvirtinti prie sienos, paveikslą galima rinktis plonesniu rėmeliu ar net kabinti be rėmelių. Tokie koncentruoti šviestuvai, šviesos šaltinį priartina prie meno kūrinio, todėl žiūrovui suteikia artumo jausmą ir kviečia paveikslą apžiūrėti iš arčiau. Paprastai tokiuose šviestuvuose naudojamos itin mažo galingumo lemputės. Šie šviestuvai yra dekoratyviniai, todėl pasirinkus tam tikrą stilių galima ne tik puikiai apšviesti paveikslą, bet ir paryškinti pasirinktą interjero stilistiką. Verta paminėti, kad tokiam apšvietimui griauti sienos nereikės, tačiau tikrai reiktų pasirūpinti elektros lizdais bei įvadais.
SAUGUS, ILGAAMŽIS APŠVIETIMAS
Ilgaamžiškumas mene labai svarbus, kai kurie apšvietimo būdai ilgainiui gali pakenkti paveikslui, todėl pasirūpindami tinkamu apšvietimu dabar sutaupysite ateityje. Halogeniniai šviestuvai nukreipiami į vieną paveikslo sritį, ilgainiui išdegina tą vietą ir ardo spalvas, todėl apšvietimo ''išdegintą'' paveikslą, ilgainiui gali tekti restauruoti, kas ateiseitų tikrai nemenką pinigų sumą. Taigi, ką reikėtų žinoti norint to išvengti? Norint išvengti panašios ilgalaikio apšvietimo žalos, halogenines lemputes reikėtų montuoti saugiu atstumu nuo meno kūrinių, taip pat labai rekomenduojama įrengti UV spindulių filtrus. Šiluma ir UV spinduliai yra pagrindiniai du faktoriai, kurie ilgainiui pažeidžia paveikslo paviršių. Taip pat paveikslui apšviesti galite naudoti ir LED lemputes, jos neskleidžia UV spindulių ir išskiria mažesnę šilumą.
ŠILTAS AR ŠALTAS PAŠVIETIMAS?
Šviesos spalva gali labai paveikti erdvės ir joje esančių objektų suvokimą. Apšvietimo temperatūra matuojama pagal kelvino sistemą. Kelvinas, tai šviesos temperatūros pokyčio matavimo vienetas. Vieno kelvino vertė yra lygi vieno Celsijaus laipsnio vertei. Kitaip tariant kuo mažiau kelvinų tuo šviesa šiltesnė (geltona), ir kuo daugiau - tuo šaltesnė - turinti daugiau mėlynos spalvos. Paveikslų apšvietimui visuomet geriau rinktis natūralią dienos šviesą atkartojančią apšvietimo spalvą, tačiau ne per šaltą, tokia spalva būtų apie 4000 kelvinų. Toks apšvietimas išlaiko spalvas gyvas ir atskiras viena nuo kitos. Pasirinktus 5000 kelvinų paveikslas atrodys griežtokas ir šaltas. Techniškai 5000 kelvinų apšvietimas yra arčiausiai „natūralios baltos“ spalvos, tačiau mūsų akims jis per aštrus, todėl 4000K apšvietimas bus kur kas malonesnis akiai.
TIKSLUS PAVEIKSLO SPALVŲ ATSPINDĖJIMAS
Šviesos šaltinis įtakoja kokią spalvą mato žmogaus akis žiūrėdamas į paveikslą. Tad nemenkas iššūkis yra pasirinkti tinkamą šviesos šaltinį, kuris tiksliai atspindės meno kūrinio spalvas ir faktūrą. Štai čia aš Jus noriu supažindinti su CRI (Colour rendering index ) terminu - jis reiškia spalvų perteikimo indeksą. CRI matuoja ir lygina (skalėje nuo 0 iki 100) šviesos šaltinio sugebėjimą tiksliai atkurti objekto spalvą dirbtinėje šviesoje. Kuo aukštesnis CRI lygis, tuo tiksliau apšvietimo šaltinis atspindi tikrąją meno kūrinio spalvą. Šviesos diodų lemputė, puikiai atkartojanti saulę, turi 100 CRI, leidžianti daiktams aiškiai ir natūraliai pasirodyti, o spalvoms - tikresnėms plačiame spektre. Keista, kad halogeninės ir kaitrinės lemputės, nepaisant siaubingo energijos vartojimo efektyvumo, sukuria pilną, natūralų ir puikų šviesos spektrą, kurio CRI yra 100. Optimaliems rezultatams, visada rekomenduoju rinktis apšvietimą, kurio CRI lygis yra ne mažesnis kaip 85, bet didesnis nei 90. Naudojant mažo skaičiaus CRI apšvietimą, paveikslų spalvos taps prigesintos ir išplautos, pasirinkus aukštesnį CRI, spalvos taps gyvos ir kvies mėgautis meno kūriniu.
Šiame tekste buvo išskirtinai daug techninės informacijos, tačiau tikrai nebūtina jos išmokti atmintinai, pasidėkite šio straipsnio nuorodą ir prireikus, kai rinksitės ir planuosite apšvietimą atsiverskite ir pasinaudokite patarimais. Tebūnie šviesa, ir menas šviesoje. :)
Jei norite pasikonsultuoti ar pasidalinti idėjomis, susisiekite su manimi hellojarmalyte@gmail.com
Comentários