top of page
  • Writer's pictureKarolina Jarmalytė

Skirtumai tarp aliejinės ir akrilinės tapybos

Jei tapybos srityje esate naujokas, Jums gali kilti klausimas, kuo skiriasi aliejiniai ir akriliniai dažai. Abu turi savo privalumų ir trūkumų, todėl prieš pasirenkant, kokį dažų tipą naudoti, svarbu suprasti skirtumą. Aliejiniai dažai gaminami iš

pigmentų ir rišamosios medžiagos aliejų, pavyzdžiui, sėmenų aliejaus.

Jie turi sodrią, kreminę tekstūrą ir yra vertinami dėl savo savybiškumo kuri sleidžia išgauti gražias ir itin vaiskias, švytinčias spalvas. Tačiau aliejiniai dažai gana ilgai džiūna, nuo kelių dienų iki kelių savaičių, todėl pradžioje gali būti kiek sudėtinga su jais dirbti. Kita vertus, akriliniai dažai yra pagaminti iš pigmentų, kurie yra suspenduoti akrilo polimero emulsijoje. Jis greitai džiūsta ir gali būti skiedžiamas vandeniu, todėl dirbti su akriliniais dažais daug lengviau nei aliejiniais. Akriliniai dažai taip pat turi platų savybiškumo pasirinkimą – nuo blizgaus iki matinio.

Jei tik pradedate, akriliniai dažai gali būti geresnis pasirinkimas, nes su jais lengviau dirbti. Tačiau jei ieškote gražių spalvų ir prabangios tekstūros, tikrai verta išbandyti aliejinius dažus. Aliejinė tapyba paplito 15 a. Nyderlanduose. Pradininkais laikomi tapytojai H. van Eyckas ir J. van Eyckas, ištobulinę aliejinę tapybą. Nuo 16 a. aliejinė tapyba išpopuliarėjo visoje Europoje ir tapo pagrindine tapybos technika. Lietuvoje aliejinė tapyba paplitusi nuo 16 amžiaus.


Taigi, kuriuos dažus rinktis?


Kalbant apie tapybą aliejiniais ir akriliniais dažais, abu turi savo unikalių privalumų, dėl kurių vieni gali būti geriausias pasirinkimas jūsų projektui. Taigi, apžvelkime į ką reikia atkreipti dėmėsį prieš renkantis:


  • Aliejiniai dažai džiūsta lėtai, todėl tapybos procesas užtruks ilgiau, tačiau taip pat suteiks papildomo laiko ir erdvės paveikslo pataisymams atlikti. Aliejinės tapybos kūrinį galima taisyti, pertapyti. Akriliniai dažai labai greitai džiūsta, todėl turėsite būti itin tikslūs teptuko potėpiuose.

  • Aliejiniai dažai yra riebesni ir skalsesni nei akriliniai dažai, todėl jie plačiau ir geriau dengia drobę. Akriliniai dažai yra plonesni ir ne tokie dengiantys, todėl idealiai tinka švelniems sluoksniams kurti.

  • Aliejiniai dažai turi sodresnę, labiau pigmentuotą spalvą nei akriliniai dažai, todėl tapant akriliniai dažai gali atrodyti skaidresni.

  • Aliejiniai dažai sukuria švelnesnį, natūralesnį vaizdą, o akriliniai dažai gali atrodyti intensyvesni ir ryškesni.

  • Aliejiniai dažai paprastai yra brangesni nei akriliniai dažai.

  • Sumaišius su kitomis priemonėmis, aliejiniai dažai gali sukurti unikalius tekstūros efektus. Akriliniai dažai nėra tokie palankūs maišymui su kitomis medijomis.

  • Aliejiniai dažai suteikia galimybę tapyti ant įvairaus pagrindo – ištemptos drobės, lentos, faneros, kartono, metalo, stiklo, popieriaus.


Galiausiai, tinkamiausia Jums tapybos priemonė priklausys nuo asmeninių pageidavimų ir konkretaus projekto, prie kurio dirbsite. Eksperimentuokite tiek su aliejiniais, tiek su akriliniais dažais, kad pamatytumėte, kurie labiausiai patinka ir tinka būtent Jums!


Kas yra aliejinė tapyba?


Aliejinė tapyba yra tradicinis tapybos būdas, kai naudojami aliejiniai dažai. Šie dažai gaminami iš pigmentų, suspenduotų aliejuje, pavyzdžiui, sėmenų aliejuje. Aliejiniai paveikslai turi ilgą istoriją, siekiančią XV a. pradžią.


Aliejiniai paveikslai yra žinomi dėl sodrių spalvų ir švelnios tekstūros. Jais galima sukurti įvairiausius efektus – nuo subtilaus atspalvio iki drąsių ir išraiškingų teptuko potėpių. Aliejiniai paveikslai gali džiūti ilgiau nei kitų tipų dažai, todėl menininkai dažnai dirba vienoje vietoje ir sluoksniuoja dažus, kad sukurtų norimą efektą. Jei jus domina aliejinė tapyba, svarbu pasirinkti tinkamą dažų tipą ir teptukus savo projektui. Jums taip pat reikės kelių kitų reikmenų, pavyzdžiui, skudurų ar popierinių rankšluosčių, vaitspirito ar mineralinio spirito ir tapytojo paletės. Galite paskaityti mano senesnį straipsnį tapyba namuose - 8 vertingi patarimai.


Kas yra tapyba akrilu?


Akriliniai dažai yra greitai džiūstantys dažai, pagaminti iš pigmento, suspenduoto akrilo polimero emulsijoje. Akriliniai dažai tirpsta vandenyje, tačiau išdžiūvę tampa atsparūs vandeniui. Akrilinius dažus gali būti sunkiau valdyti nei aliejinius dažus ir jie ne visada gali būti vienodai tapybiškai tikslūs.


Skirtingai nuo aliejinių dažų, kurie džiūsta lėtai ir gali užtrukti kelias dienas ar net savaites, kol pasiekiamas norimas kietumo lygis, akrilą galima apdoroti įvairiais būdais ir visiškai išdžiovinti per kelias valandas ar pusvalandį priklausomai nuo padengto dažų sluoksnio. Akrilu galite tapyti šlapiai and šlapio, kaip darytumėte su akvarele, arba sluoksniuoti spalvas vieną ant kitos, kaip darytumėte su aliejumi.


Be greičio, kitas akrilinių dažų privalumas yra tai, kad juos daug lengviau nuvalyti nei aliejinius dažus. Akrilus galima valyti vandeniu, o aliejams reikia tirpiklių, tokių kaip terpentinas arba mineralinis spiritas, dar tinka ūkiškas muilas.


Taigi, ką rinktis?


Tapyba aliejumi ir akrilu yra du skirtingi tapybos stiliai, turintys skirtingas savybes. Aliejiniai paveikslai paprastai būna šviesesni ir turi didesnį spalvų gylį, o akriliniai dažai greitai džiūsta ir turi ryškesnes spalvas. Rinkdamiesi dažų tipą, atsižvelkite į efektą, kurį norite išgauti, bet nepamirškite tapyboje svarbu eksprerimentuoti. Geros kūrybos :)


Visada Jūsų,

Karolina Jarmalytė

574 views

Comments


JOIN! GET SPECIAL OFFERS AND MORE TIPS!

Thanks for submitting!

bottom of page